August Malmström, Studie av sittande pojke

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-20 000 SEK

AUGUST MALMSTRÖM
1829-1901
Studie av sittande pojke sedd snett bakifrån
Olja på duk fäst på pannå av papp, 35 x 25 cm.
Stämplad "Oil Sketching Tablet/Winsor & Newton, Ltd., London" samt "Wilhelm Becker, Stockholm"

PROVENIENS
Auktion, Konstnärshuset, Stockholm, Förteckning öfver Arbeten af Professor August Malmström och åtskilliga andra konstnärer äfvensom öfver Medaljer M. M. Hvilket allt å offentlig auktion försäljas i Konstnärshuset, Smålandsgatan 7, Stockholm den 20 och 21 Oktober 1902 från kl. 5 E. M., 20 oktober 1902, under "1. Arbeten af prof. August Malmström", nr. 29 "Sittande gosse" eller under "II. Skisser och studier i oljefärg", nr. 36 "Sittande gosse. Studie" (Malmström kvarlåtenskap auktionerades bort 1902 på Konstnärshuset i Stockholm vid två tillfällen, i april och i oktober)

LITTERATUR
Tomas Björck, August Malmström, 1997, under "Katalog över August Malmströms oljemålningar" under "D. Barnmotiv", sidan 365, nr. 65 "Sittande gosse/Olja på duk 35 x 26 cm."

3066

2016-12-08