Baljfåtöljer, sengustavianska
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
80 000-100 000 SEK
BALJFÅTÖLJER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Ephraim Ståhls art, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, förgyllda, uppsvängd rygg med kymation, armlän med sfinxhuvuden, sarger med romber och palmetter, hörnfleuronger, sabelformade ben, obetydliga förgyllningsskador
LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 235 jämför baljfåtöljer av Ephraim Ståhl
2074
2016-12-07