Bonadsmålning av Pehr Schönhult
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
BONADSMÅLNING, 1800-talets början, Sydsverige, Knäredsskolan, av Pehr Schönhult (1760-1837), scener ur Jesu liv, målad på väv, otydligt daterad i högra hörnet Förfärdigat Åhr 1**8, 140 x 420 cm, slitage
LITTERATUR:
Nils-Arvid Bringéus: Sydsvenska bonadsmålningar, Lund 1982, sidan 68 & 171 jämför bonad av Pehr Schönhult
Pehr Schönhult var född 1760 i Hishults socken, och fick sin utbildning i Lund, därefter verksam som målarmästare i Ängelholm (1793-1837).
2144
2016-12-07