Bordslampa med litofani, Karl Johan, porfyr

Klubbat för:

35000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

BORDSLAMPA med LITOFANI, stockholmsarbete i Karl Johan, för fyra ljus, stomme av delvis brännförgylld mässing, litofanier av biskviporslin, foten av Gammelklitt från Elfdals Porphyrverk, höj- och sänkbar ljushållare och skärm med porträtt av kung Karl XIV Johan, kronprins Oskar och hans hustru kronprinsessan Josefina, märkta Ad T. i godset, fjärde sidan med motiv av katedralinteriör, krönt av lagerkrans, höjd 49,5 cm, smärre slitage, obetydliga nagg, kompletterad ljushållare

LITTERATUR:
Britt Tunander: Illustrerat antiklexikon, Stockholm 2002, sidan 212 jämför bordslampa med identisk litofani med porträtt av Karl XIV Johan
Elsebeth Welander-Berggren: Porfyr - den kungliga stenen, Stockholm 2016, sidan 123, nr 52 jämför fotplattan

Litofanin introducerades i Europa under 1820-talet och var en innovation som snabbt blev populär inom högreståndskretsar och vid hoven. Genom att belysa en tunn skiva av biskviporslin med en inpressad reliefbild så skapades en tredimensionell illusion av gråtoner som liknar ett fotografi. Tillverkningen skedde framförallt i Tyskland och England, litofanierna härstammar sannolikt från Königlische Porzellan Manufactur i Berlin, som var en stor leverantör av olika motiv.

2170

2016-12-07