Bordspendyl, parisarbete i empire
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
60 000-80 000 SEK
BORDSPENDYL "AU PORTEFAIX", parisarbete i empire, efter design av Jean-André Reiche, brännförgylld och mörkpatinerad brons, postament på fötter, fronten med reliefdekor av korslagda palmkvistar och apa i gunga, sidorna med emblem av duvor sittande på fruktkorgar, krönt av morian klädd i byxor och hatt med kritpipa i brättet, urhus i form av tobaksbal, hel- och halvslag, pendel medföljer, höjd 37,5 cm, smärre slitage, mindre dekorkomplettering
LITTERATUR:
Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, sidan 343 jämför snarlik pendyl
2078
2016-12-07