Brasgarnityr, Louis XVI
Klubbat för:
30000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
BRASGARNITYR, Louis XVI, sannolikt parisarbete, brännförgylld brons, kannelerade postament med lagerkransar, balustrad, krönt av urnor med lejonmaskaroner och eklövsfestonger, parställda liggande lejon med klot, höjd 35,5, längd 127,5 cm, slitage, enstaka bristningar och lagning
LITTERATUR:
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, sidan 198ff & 272 ff jämför spiselgarnityr och eldhundar
2125
2016-12-07