Brasgarnityr, Louis XVI

Brasgarnityr, Louis XVI
Brasgarnityr, Louis XVI
Brasgarnityr, Louis XVI
Brasgarnityr, Louis XVI
Brasgarnityr, Louis XVI
Brasgarnityr, Louis XVI

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

BRASGARNITYR, Louis XVI, sannolikt parisarbete, brännförgylld brons, kannelerade postament med lagerkransar, balustrad, krönt av urnor med lejonmaskaroner och eklövsfestonger, parställda liggande lejon med klot, höjd 35,5, längd 127,5 cm, slitage, enstaka bristningar och lagning

LITTERATUR:
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band I, München 1986, sidan 198ff & 272 ff jämför spiselgarnityr och eldhundar

2125

2016-12-07