Brosch/hänge guld kalcedon

Brosch/hänge guld kalcedon
Brosch/hänge guld kalcedon
Brosch/hänge guld kalcedon
Brosch/hänge guld kalcedon

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

BROSCH/HÄNGE, 18 k guld, stämplad Louis Rouvillois, Paris 1870-80-tal, oval, kvinnoprofil skuren i grön agat, dekor av rosenslipade diamanter, ca 3,5x4 cm, senare etui

Louis Rouvillois tillverkade föremål till Frédéric Boucheron, bl. a. en kråsnål med skuren reliefprofil i safir, skänkt till Les Arts Décoratifs Paris år 1933 av Monsieur le Comte Moïse de Camondo till minne av sin far.

2280

2016-12-07