Bruno Liljefors, Vinterhare
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
175 000-200 000 SEK
BRUNO LILJEFORS
1860-1939
Vinterhare
Signerad och daterad Bruno Liljefors. 1917. Olja på duk, 81 x 100 cm.
.
PROVENIENS
Direktör Sixten Nilsson (1880-1959), Eskilstuna (i gåva från Marcus Wallenberg junior "Boyboy")
därefter i arv inom familjen fram till nuvarande ägare
.
LITTERATUR
Stig M H:son Björkman (red): Svenska Hem i Ord och Bilder, Stockholm 1946, omnämnd sidan 17
3013
2016-12-08