Byrå höggustaviansk av Nils Petter Stenström
Klubbat för:
300000 SEK
Utropspris
300 000-400 000 SEK
NILS PETTER STENSTRÖM (hovsnickare 1780, mästare i Stockholm 1782-1790), byrå, höggustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, björk, jakaranda och masurbjörk, delvis färgad, graverad dekor med inläggningar av vax, förgyllda beslag, samkomponerad front med fält och friser, övre lådan med draperifestong och centralt placerad porträttmedaljong, motiv med musikinstrument och notblad på en illusorisk konsol, snedställda hörnstolpar med draperibeslag och markisformade dekorer, sidorna med fält och friser, fleurongbeslag med bandrosett och blomsterhänge, avsmalnande ben med guttæ och pärlstav, skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita Metz Maker No 3, nyckel finns, höjd 84, 101,5 x 56 cm, smärre lagningar och slitage, en guttæ saknas
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 338 jämför identiska intarsiamotiv, sidan 343f liknande byråar av Stenström
Nils Petter Stenström gick i lära hos malmömästaren Jacob Christopher Naumann under åren 1765-1769, varefter han 1772-1773 var gesäll hos den relativt nyblivne mästaren Georg Haupt i Stockholm. Efter att ha fått avslag för sitt första mästarprov så antogs Stenström som hovsnickare 1781 och fick följande år utföra sitt mästarstycke i form av ett skrivskåp, vilket numera ingår i Nordiska Museets samlingar. Torsten Sylvén påpekar i sin bok Mästarnas Möbler att man inte hittar hans signatur på gustavianska möbler, utöver de som ingår i de kungliga samlingarna, medan de sengustavianska generellt är signerade.
2028
2016-12-07