Byrå rokoko av Jacob Sjölin

Byrå rokoko av Jacob Sjölin
Byrå rokoko av Jacob Sjölin
Byrå rokoko av Jacob Sjölin
Byrå rokoko av Jacob Sjölin
Byrå rokoko av Jacob Sjölin
Byrå rokoko av Jacob Sjölin
Byrå rokoko av Jacob Sjölin
Byrå rokoko av Jacob Sjölin
Byrå rokoko av Jacob Sjölin
Byrå rokoko av Jacob Sjölin
Byrå rokoko av Jacob Sjölin
Byrå rokoko av Jacob Sjölin
Byrå rokoko av Jacob Sjölin
Byrå rokoko av Jacob Sjölin
Byrå rokoko av Jacob Sjölin
Byrå rokoko av Jacob Sjölin

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), byrå, rokoko av stockholmskvalitet, stämpelsignerad JAC: SJÖLIN. KÖPING OCH KONGSÖR: N:o 67., samt Köpings hallstämpel, fanerad med alm och alrot, beslag av förgylld mässing, draghandtag och nyckelskyltar med rocailler och växtornamentik, skrivskiva, inläggningar av fält och friser, höjd 83, 110 x 57 cm, skador, fanerkompletteringar och lagningar, lås och dragknoppar saknas

2021

2016-12-07