Byrå rokoko av Jacob Sjölin
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88), byrå, rokoko av stockholmskvalitet, stämpelsignerad JAC: SJÖLIN. KÖPING OCH KONGSÖR: N:o 67., samt Köpings hallstämpel, fanerad med alm och alrot, beslag av förgylld mässing, draghandtag och nyckelskyltar med rocailler och växtornamentik, skrivskiva, inläggningar av fält och friser, höjd 83, 110 x 57 cm, skador, fanerkompletteringar och lagningar, lås och dragknoppar saknas
2021
2016-12-07