Carl Abraham Rothstén, tillskriven, Löfstad slott

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

CARL ABRAHAM ROTHSTÉN
1826-1877, tillskriven
Löfstad slott i sommarskrud
Olja på duk, 48 x 68 cm.
Ram i senempire
.
PROVENIENS
Friherrinnan Emilie Jacquette von Troil (1832-1913), gift med friherre Axel Christer Leijonhufvud
därefter i arv till deras dotter friherrinnan Jacquette Leijonhufvud (1858-1928), gift med friherre Bertil Leuhusen
därefter i arv till deras dotter friherrinnan Elsa Leuhusen (1884-1966), gift med kapten Erik Lilliehöök af Fårdala
därefter i arv till deras dotter Margaretha Lilliehöök (1912-2006)
därefter genom arv till nuvarande ägare
.
Målningen är säkerligen en pendang till en signerad målning av Carl Abraham Rothstén i samlingarna på Löfstad slott, vilken visar slottet i vinterskrud. Auktionens målning har vandrat nedåt från mor till dotter sedan friherrinnan Emilie Jacquette von Troil (systerdotterdotter till Löfstad slottsfru grevinnan Emilie Fredrika Aurora Piper, née De Geer af Finspång).

3052

2016-12-08