Carl Fredrik Hill, Granskog II

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

60 000-80 000 SEK

CARL FREDRIK HILL
1849-1911
Granskog II
Olja på duk, 24 x 35 cm.
Utförd ca 1870-73
.
PROVENIENS
Birger Klasons samling
därefter i familjen Klasons ägo
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2006, katalognr 2166
Svensk privatsamling
.
UTSTÄLLD
Carl Fredrik Hill, Malmö Konsthall, Malmö 1976, katalognr 4 (med titeln: Landskap från Småland)
Kong Jeg, Stiftelsen Modums Blaafarvevaerk, Modum 2002, katalognr 13 (med titeln: Skogsbryn II)
.
LITTERATUR
Ad. Anderberg: Carl Hill - Hans liv och hans konst, Allhems förlag 1951, omnämnd i den beskrivande katalogen på sidan 303.
.
Anderberg beskriver skillnaden mellan Granskog I och II, den sistnämnda är jämnare i skogskonturen, den först nämnda identifieras av förgrundens lilla björk. Titeln Skogsbrynet existerar inte hos Anderberg (1951). Målningen Skogsbrynet I, är en målning i höjdformat och är ännu inte identifierad. Skogsbrynet II ingår i Svenska Akademins konstsamling (Jonas Elfverson).

3100

2016-12-08