Carl Larsson, Jungfru Maria med Jesusbarnet

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

CARL LARSSON
1853-1919
Jungfru Maria med Jesusbarnet / Madonna
Signerad och daterad C. L. 1895. Akvarell och blyerts på papper, 26 x 19 cm.
Ulwa Nergaard: Carl Larsson, signerat med pensel och penna, 1999, jämför katalognr 661, lavering av samma motiv, avbildad sidan 187

Ulwa Nergaard skriver om ovan nämnda lavering av samma motiv: "Tecknad för Jul 1895. Den 1 augusti skrev Carl Larsson till Robert Haglund, Konstnärsklubbens redaktör för Jul 1888-1907: ´Hvad mitt eget bidrag angår kan Du vara lugn. Innan 10 Aug. skall det vara hos Dig, kommer sjelf med det och skall söka få något populärt vackert, rent af litet sött Christus-barn. I förrgår föddes - för min räkning tycks det - af en kulla en liten mas och den skall posera.´ Modell till madonnan är Larssons tjänsteflicka Malin från Hallsberg, och barnen, som beundrar Jesus-barnet är två av Larsson-barnen, nämligen Ulf och Lisbeth."

3095

2016-12-08