Carl Skånberg, Gata i Taormina

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

CARL SKÅNBERG
1850-1883
Gata i Taormina
Signerad och daterad 'Taormina April C Skånberg 81'. Akvarell, 24.8 x 17.9 cm.
Förgylld originalram och förgylld originalpasspartout tillverkad av Rammakare Axel Engström, Regeringsgatan 18, Stockholm. Originalbakstycket inskriberat "N. Tjulander" och V. O. Tjul------", i bläck
.
PROVENIENS
Grosshandlare Carl Fredrik Tjulander (1839-1891), Stockholm
hans son Nils Tjulander gift med Anna Berglöf, Stockholm
Fru Anna Berglöf
.
UTSTÄLLD
Carl Skånberg 1850-1883, Gummesons Konsthall, Stockholm, 1938, katalognr 36
.
LITTERATUR
Viggo Loos: Carl Skånberg, 1947, omnämnd sidorna 283-84, avbildad sidan 377, nr. 284
.
.
I december 1880 reste Skånberg med båt från Le Havre till Neapel och vidare till Sicilien där han stannade i Taormina under våren. I breven hem är entusiasmen över det italienska landskapet överväldigande. Frankrike och Holland framstår koloristiskt sett som tungt och dystert medan det italienska landskapet "blixtrar som diamanter". Friskare och på gott humör gav sig Skånberg i kast med att i snabba skissartade studier återge det sicilianska landskapet med dess byar.
I ett brev till hans mentor grosshandlare Carl Fredrik Tjulander från Taormina skriver Skånberg (Loos, op. cit. ss. 278-79):
.
"Jag har börjat med iver måla Aquarelle och med glädje ser jag att detta material är lämpligt och begärligt hos publiken. Naturen här brokig och sådant återges bra i L´Aquarelle utom den lätthet varmed man reser med några papper istället för att dra kistor och lådor med sig. Du skall snart få en sändning L´Aquareller (på posten, att sälja vänner och bekanta för billigt pris.)"
Viggo Loos, op. cit., s. 284, i sin beskrivning av en annan akvarell av Skånberg utförd på Sicilien, noteras skillnaden mellan samma motiv om det hade återgivits i olja:
.
"En stadsport är motivet i en akvarell och det är lustigt att se hur luftigt och graciöst den lilla akvarellen återgiver ett sceneri, som utfört i oljefärg mer ansluter sig till en klassicistisk stil."
Grosshandlaren Carl Fredrik Tjulander var djupt konstintresserad och ordnade sammankomster i sitt hem på Mosebacke för eleverna vid Konstakademin, bland andra Carl Skånberg, Carl Larsson, Hugo Birger och Georg Pauli. Han gav dem också stöd genom inköp. För Skånbergs del blev Tjulanders stöd av avgörande betydelse. Utan dennes insatser hade han svårligen klarat sig efter akademitiden. Tjulanders betydelse kan inte överskattas och ett antal bevarade brev vittnar om deras inte alltid enkla relation. Där finns Skånbergs förhoppningar och Tjulanders prutningar och någon gång skymtar en tillrättavisning från välgöraren.

3109

2016-12-08