Carl Vilhelm Holsoe, Interiör med dam vid piano
Klubbat för:
150000 SEK
Utropspris
180 000-200 000 SEK
CARL VILHELM HOLSØE
Danmark 1863-1935
Interiör med dam vid pianot
Signerad C. Holsoe. Olja på pannå, 65 x 50 cm.
Målningen föreställer troligen konstnärens hustru.
PROVENIENS
Inköpt av Direktör Samuel Katz, Göteborg, hos D. Börjessons Konsthandel i Göteborg den 18 maj 1942 vidare i arv till nuvarande ägare.
3195
2016-12-08