Carl Wilhelmson, Afton på slätten

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

CARL WILHELMSON
1866-1928
Afton på slätten
Signerad C. Wilhelmson. Olja på duk, 29 x 57 cm.
.
Carl Wilhelmson räknas i dag som en av våra största svenska konstnärer. Mest känd är han för sin motivbild hämtad från västkusten och folklivsskildringarna därifrån. Det karga landskapet och de karga människorna. Men hans motivkrets hämtades även från andra delar av Sverige, som Värmland och Lappland.
År 1904 målade han ett antal bilder från Uppsalaslätten, främst var det hästar och arbetskarlar som fångade hans intresse. Men i litteraturen framgår att han även målade två aftonbilder därifrån. Mycket talar för att den här målningen kan vara därifrån och möjligen är det den målning som i Romdahls bok om Wilhelmson betecknas som "Afton på slätten". Just aftonbilderna, då himmelen färgas svagt med inslag av brandgult och ibland rött, blev något av Wilhelmsons signum och han har målat dem i ett stort antal versioner och de flesta är med motiv från västkusten, men här är det solens strålar över slättlandskapet som fångats.

LITTERATUR
(Möjligen) Axel L. Romdahl: Carl Wilhelmson, SAK, 1938, katalognummer 224

3063

2016-12-08