Carl Wilhelmson, Kvinnoporträtt

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

CARL WILHELMSON
1866-1928
Porträtt av Elna Dahl
Signerad C. Wilhelmson. Olja på pannå, 55 x 45,5 cm.
Målad sannolikt omkring 1917-1918
.
PROVENIENS
Kommendör Isaac Adolf Cassel (1883-1962), Karlskrona
därefter genom arv till nuvarande ägare
.
Målningen föreställer Elna Dahl (född 1896), som var elev till Carl Wilhelmson på hans målarskola i Stockholm och även hans modell till ett flertal finstämda porträtt.

3077

2016-12-08