Chiffonjé empire tillskriven Johan Petter Berg

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

JOHAN PETTER BERG (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1802-1816, mästare i Åbo 1817-1820) tillskriven, chiffonjé, högklassigt arbete av mästarstyckekvalité i empire, i den egyptiserande stilen, fanerad med mahogny med inslag av björk, brännförgyllda beslag i brons av hög kvalité, arkitektonisk form, fronten med hörnpelare krönta av egyptiserande karyatider med huvuddok, översta lådan med fjäderbelastning, dragringar i form av lejonmaskaroner, fällbar klaff med bakomliggande lådinredning, lådorna med inslag av massiv mahogny och thuja, klaff med nyckelskylt och kläpp med Mercurius, bakomliggande lådor och lönnfack, låda med fjäderbelastning, nedre delen med skåp och tre lådor, beslag i form av akantusfleuronger, en nyckel finns, höjd 145, 107 x 52 cm, fanérskador och lagningar, torrsprickor, mindre list och knoppar saknas, ett kompletterat beslag

Chiffonjén tillhör troligen Johan Petter Bergs sena produktion i Åbo. Kombinationen av mahogny med inslag av björk i klaffens inredning är typisk för mästaren. Vidare är funktionen med skrivinredning i övre lådan, liksom låskistorna i hörnen på den nedre skåpsdelen signifikativa för liknande skrivskåp ur Bergs produktion som mästare i Stockholm.

2060

2016-12-07