Dalahäst, Vik Olof Hanssons art
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
DALAHÄST, 1800-talets slut, Vik Olof Hanssons art, krusad i blått, gult och rött mot vit botten, längd 14, höjd 14,5 cm, slitage, smärre skador
Stockholms Auktionsverk tackar Rune Bondjers för värdefulla synpunkter vid katalogiseringen
Hästens form och dekor hämtar sin inspiration från de hästar som utvecklades av Vik Olof i Bergkarlås, Mora, på 1880-talet. Dessa blev en viktig del av hemslöjden i Mora och som senare blev de välbekanta dalahästarna som såldes över hela landet.
2143
2016-12-07