Damarbetsbord av Jean-Pierre Dusautoy

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

JEAN-PIERRE DUSAUTOY (mästare i Paris 1779-1800), damarbetsbord, parisarbete i Louis XVI, signerat I.P. DUSAUTOY samt JME-stämpel, fanerat med färgad lönn, rosenträ m.fl. träslag, genombruten gallerkant av mässing, skiva av Brèche d'Alep, sargen med graverade inläggningar av gallerverk med fleuronger, benanfanger med fleuronger i ovala fält, låda med inredning och skinnklädd skiva, stämplad G. CHAVET, fotplatta med inläggningar av fris och lagerkvist, fothylsor och nyckelskylt i förgylld mässing, nyckel finns, höjd 69, 50 x 37 cm, renoverat, skiva med lagningar, spår av hjultrissor

PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 1991, nr 4903 (supplement)

LITTERATUR:
Pierre Kjellberg: Le mobilier français du XVIIIe siècle, Paris 2002, sidan 336 jämför damarbetsbord av Jean-Pierre Dusautoy

2036

2016-12-07