Dosa silver niello 1793

Dosa silver niello 1793
Dosa silver niello 1793
Dosa silver niello 1793
Dosa silver niello 1793
Dosa silver niello 1793
Dosa silver niello 1793

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

DOSA, av Ivan Petrov Shilin, Veliki Oustiug 1793, rund med trycklock, niellodekor av Peter den Stores ryttarstaty av Falconet, delvis förgylld, diameter 8,6 cm, höjd 2 cm, vikt 150 g, obet. niellobortfall

PROVENIENS

2213

2016-12-07