Dosa silver niello 1793
Klubbat för:
13000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
DOSA, av Ivan Petrov Shilin, Veliki Oustiug 1793, rund med trycklock, niellodekor av Peter den Stores ryttarstaty av Falconet, delvis förgylld, diameter 8,6 cm, höjd 2 cm, vikt 150 g, obet. niellobortfall
PROVENIENS
2213
2016-12-07