Edith Oldenburg von Sydow, Mor och dotter
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
EDITH OLDENBURG VON SYDOW
1866-1953
Mor och dotter stoppar strumpor
Signerad och daterad Edith Oldenburg 1892, 75 x 91 cm.
.
Edith Oldenburg inledde sin konstnärsbana med studier för friluftsmålaren Axel Kulle. Hon tillhörde en framväxande grupp konstnärligt begåvade kvinnor - födda på 1860-talet - som envist följde sin övertygelse att bli målare. Bland de jämnåriga märks Hanna Pauli, Fanny Brate och Gerda Roosval-Kallstenius. Trots hårt motstånd från sin samtid - särskilt då kritikerna - lyckades de etablera sig på konstscenen.
Edith Oldenburg visade tidigt prov på stor begåvning och fick fortsätta studierna först vid Tekniska skolan och senare Konstakademien.
.
Endast 26 år gammal utför hon auktionens målning. Arbetet vittnar om en konstnär med sällsynt talang och impressionistens öga för ljus och färger. Lägg märke till med vilken briljans hon återger ansiktena hos mor och dotter, men även hur det infallande ljuset lyser upp deras hår, ansikten, händer och kläder.
.
Det finns också ett samspel mellan mor och dotter som gör målningen levande och intagande för betraktaren. Den näpna flickan är djupt fokuserad på arbetet medan modern kärleksfullt följer henne med blicken.
Edith Oldenburg gifte sig senare med jägmästaren Frithiof Fingal von Sydow. Auktionens målning är ett av få verk ur hennes begränsade produktion som nått marknaden.
3096
2016-12-08