Edvard Bergh, Jaktsällskap i skogsglänta
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
35 000-40 000 SEK
EDVARD BERGH
1828-1880
Jaktsällskap i skogsglänta och vid porlande bäck
Signerad och daterad E. Bergh 1858. Olja på duk, 119 x 97 cm.
.
PROVENIENS
Konstnären Edvard Bergh
därefter i arv till hans son konstnären Richard Bergh (1858-1919), Stockholm
därefter i arv till hans dotter Amy Bergh (1886-1972), gift med major Carl Gustaf Ingelman, Uppsala
därefter genom arv till nuvarande ägare
.
LITTERATUR
Christian Faerber (red): Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, andra delen, Göteborg 1944, samling 226, sidan 164,avbildad i svartvitt (med titeln: Skoglandskap med bäck)
3018
2016-12-08