Erik Wahlbergson, Porträtt - ett par
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
20 000-25 000 SEK
ERIK WAHLBERGSON
1808-1865
Porträtt föreställande Carl Gustav Brandström och hans hustru - ett par
Signerade och daterade E. Wahlberg. Pinxet 1834. Olja på duk, 33 x 28 cm vardera (2).
Ramar i senempire.
Skådespelaren Carl Gustav Brandström var vän med skådespelaren Lars Hjortsberg (1772-1843), Gustav III:s favorit. Han var far till Birgitta Zenobia Amalia Brandström, gift med Anders Grönwall på Negelstena säteri och farmor till Carl Axel Grönwall, ägare av Grönwalls bryggeri på Norrmalm i Stockholm.
3124
2016-12-08