Fällbord Nils Johan Asplinds verkstad
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
NILS JOHAN ASPLINDS VERKSTAD (hallrättsmästare och hovmålare i Falun 1785-1820), fällbord, sengustavianskt, skivan svartlackerad med polykrom figurscen med familj i leksandsdräkter, kanter med à la greque bård, polykromt målade bårder, svärtat balusterformat ben med tripodfot, foten och skivan märkta 2, höjd 75, 52,5 x 52,5 cm, smärre retuscher och slitage
PROVENIENS:
Emilia Hästesko-Fortuna (1803-1894) gift med överstelöjtnant Claes Josef Breitzholtz (1788-1834)
deras son Edvard Julius Breitholtz (1830-1912) gift med Jacquette Odelberg (1838-1922)
deras dotter Maria Breitholtz (1871-1963) gift med Arvid Edmund Rudling (1856-1925)
deras dotter Eva Rudling (1907-2004) gift med Olof Sahlin (1902-1973)
LITTERATUR:
Sigurd Wallin: Möbler i svenska herremans hem, del III, Stockholm 1935, sidan 93 jämför snarlikt fällbord i Nordiska Museets samlingar, inventarienr 91.871
2038
2016-12-07