Fåtöljer gustavianska av Carl Fredrik Flodin
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
25 000-30 000 SEK
CARL FREDRIK FLODIN (stolmakare i Stockholm 1776-1792), ett par fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten, etikettsignerade C F Flodin 1776, träskuren dekor, ryggen krönt med humlekvist, sarger med bandfläta, armlänen med volutformade avslut, hörnfleuronger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade i vitt, sannolikt med underliggande originalfärg i grått, slitage, enstaka lagningar
Carl Fredrik Flodin fick 1776 privilegier under hallrätten och blev 1780 mästare i ämbetet. Ursprungligen signerades hans sittmöbler med en pappersetikett med texten i ramen: Priviligerad stolmakare i Stockholm. När han blev mästare i ämbetet klippte han bort ramen och använde etiketten med bara texten C F Flodin 1776.
2089
2016-12-07