Fontän 1800-tal tillskriven Bolinders verkstad

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

75 000-100 000 SEK

FONTÄN, 1800-talets andra hälft, tillskriven Bolinders verkstad, gjutjärn, sockel med kymationbård, campanaformad bassäng med stående putto bärande mindre bassäng på huvudet, bemålad och bronserad, höjd 184, diameter 100 cm, färgbortfall, smärre korrosion

2149

2016-12-07