Frans Floris, Mansporträtt
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-60 000 SEK
FRANS FLORIS
Antwerpen ca 1520 - Antwerpen 1570
Mansporträtt
Olja på pannå, 46 x 32 cm.
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Ermanno Lucinis samling
(nr 48)
Huvudet finns med i målningen "Låt barnen komma till mig", känd i flera versioner av olika format, en (93 x 150cm) bevaras i den gamla Economy Village, Ambridge, Pennsylvania . En annan version såldes på Christies New York den 23 januari 2004, nr 18 (duk, 141,5 x 226 cm) och huvudet är då lutat mot höger men målningen är troligen spegelvänd.
3147
2016-12-08