Friedrich Wilhelm Schön, Kvällsinteriör
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
FRIEDRICH WILHELM SCHÖN
Tyskland 1810-1868
Kvällsinteriör med sovande man och två pojkar vid ett bord.
Signerad och daterad med initialier i ligatur FS. 42. Olja på duk, 32 x 39 cm.
Förgylld och ornamenterad originalram, a tergo brännstämplad "O. F." samt hertigkrona (Prins Oscar Fredrik, hertig av Östergötland, senare kung Oscar II) och "C" samt hertigkrona (Prins Carl, hertig av Västergötland) samt "Wägg 1", "H P 120 ", "Prins Carl" samt samtida etikett inskriberad "Gernach No. 30 "
.
PROVENIENS
Kung Oscar II (1829-1907)
hans son Prins Carl (1861-1851), hertig av Västergötland
skänkt av honom till Lilla Hushållsskolan för utlottning, där vunnen av Fältläkare John Nordlund
därefter i arv inom familjen till 2016
.
Målningen som är ett av konstnärens tidigaste kända verk föreställer en kvällsinteriör med en sovande man och två pojkar vid ett bord. Den ena av pojkarna är i färd med att rita av den sovande mannen. På bordet ses en stake med ett tänt ljus, en ljussax, bläckhorn och två böcker. I fonden till vänster en kakelugn med två rör, en ölstånka på kakelugnen. I mitten ett hängande väggskåp med böcker på, till höger därom en fiol med stråke och till vänster en fickrova med kedja.
Enligt en redogörelse för målningens historia av dottern till Fältläkare John Nordlund, vilken medföljer målningen, visades tavlan upp för Johan Böttiger (1853-1936), chef för Kungliga Husgerådskammaren, som ansåg den vara ett verk av Fredrik Wilhelm Scholander (1716-1881). 1842, då tavlan är daterad, befann sig Scholander i Paris och varken motivet eller ramens utförande är franskt. Carl Gustaf Stellan Warelius (f. 1880), tjänsteman hos Bukowskis konsthandel, fick också tillfälle att se tavlan och ansåg den vara ett verk av von Schwerin. Med detta torde han syftat på Fredrik Wilhelm von Schwerin (1822-1887). Målningen är i själva verket av den tyske konstnären Friedrich Wilhelm Schön. Han var verksam i München och specialiserade sig på nattliga interiörscener. Inskriptionen på en samtida etikett på ramens baksida "Gernach", torde syfta på den lilla byn med samma namn i Nedre Franken i södra Tyskland.
.
Friedrich Wilhelm Schön var huvudsakligen verksam som litograf och endast 27 oljemålningar av honom är kända. Målningar av honom finns i Münchner Stadtmuseum, Neuen Pinakothek, München, Galerie Neue Meister, Dresden och Heimatmuseum Berchtesgarden.
3208
2016-12-08