Gemmer ur Carl Gustaf von Brinkmans samling
Klubbat för:
7000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
GEMMER, 1800-talets första hälft, Grand Tour souvenirer, en samling om 100 st avgjutningar i violett glas av antika gemmer med mytologiska motiv och historiska personer, cirka 0,8 - 2 cm, nagg och skador
PROVENIENS:
Ur det Brinkmanska skåpet samlat av författaren, diplomaten, kammarherren, friherre Carl Gustaf von Brinkman (1764-1847)
2100
2016-12-07