Gerda Roosval-Kallstenius, Vid strandkanten, Grez
Klubbat för:
49500 SEK
Utropspris
45 000-50 000 SEK
GERDA ROOSVAL-KALLSTENIUS
1864-1939
Vid strandkanten, Grez
Signerad och daterad G. Roosval-Kallstenius 92. Olja på duk, 32 x 55 cm.
.
Gerda Roosval-Kallstenius studerade vid Konstakademien 1885-91 och fortsatte de tre följande åren sin utbildning i Frankrike och Italien. 1889 tilldelades hon hertigliga medaljen och 1890-91 uppbar hon det Ribbingska stipendiet vid akademin. 1891 gifte hon sig med konstnären och professorn Gottfrid Kallstenius. Roosval ägnade sig gärna åt naturstudier i det uppvaknande friluftsmåleriets anda. En vistelse i början av 1890-talet i det på konsttraditioner rika Grez-sur-Loing i Frankrike hade givit henne bestående intryck.
.
Sitt första framträdande gjorde hon på en samlingsutställning på Valand i Göteborg 1891. Fem år senare deltog hon i en utställning i Berlin. När den nybildade Föreningen Svenska Konstnärinnor hade sin första utställning vid Konstakademien.
3003
2016-12-08