Gustaf Fjaestad, Gnistrande vinterlandskap med eka
Klubbat för:
240000 SEK
Utropspris
200 000-250 000 SEK
GUSTAF FJAESTAD
1868-1948
Gnistrande vinterlandskap med eka
Signerad och daterad G Fjaestad -47. Olja på pannå, 77 x 111 cm.
.
Fjaestad lämnade storstaden och begav sig, tillsammans med sin fru konstnärinnan Maja Fjaestad, till Värmland där de bosatte sig vid sjön Racken nära Arvika. Senare skulle även flera framstående konstnärskollegor ansluta sig till parets ateljé och tillsammans skulle de utgöra den så kallade Rackstadgruppen. Fjaestad var en mångsidig konstnär som, vid sidan av att måla, bland annat arbetade som grafiker och formgivare i jugendtidens anda, men han är mest känd för sina romantiska skildringar av värmländsk natur, och framför allt av vinterlandskap, som givit denne konstnär den smickrande titeln "rimfrostens mästare". Bilden visar en liten halvfrusen tjärn omgiven av snöklädda grenar som av snöns tyngd lutar sig över vattnet och speglar sig i det mörka och kalla vattnet. Kvällssolen speglar sig också i vattnet och kastar en varm färg över vinterlandskapet. Fjaestad var en mästare på att måla idylliska vinterlandskap och visar tydligt sin förkärlek för den värmländska naturen som han så vackert avbildar och som han förknippas med.
3081
2016-12-08