Gustaf Von Heideken, tillskriven, Rörstrand

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

GUSTAF VON HEIDEKEN
1781-1864, tillskriven
Rörstrands Porslinsfabrik
Olja på duk, 67 x 100,5 cm.
.
Gustaf von Heideken var elev vid Konstakademiens principskola 1796-1805 och tecknade från 1800 under C.F. Fredeheims ledning i sällskap med C.F. Fahlcrantz studier och kopior efter klassiska verk i Kongl. museum på Stockholms slott. Hans tidigare arbeten omfattar några historiska kompositioner, bland annat två större oljemålningar över Karl Johans övergång med svenska hären över Svinesund 1814. Påverkad av Elias Martin och C. P. Hilleström övergick Heideken dock alltmer till landskapsmålning. Han skrevs in som intendent vid Kongl. Museum 1807 och blev utnämnd som hovmålare 1831. Från 1825-29 vistades han huvudsakligen i Tyskland, Frankrike och Italien, där särskilt hans år i Rom 1827-29 blev fruktbara för hans konstutveckling.
.
Heideken blev känd som C.J. Fahlcrantz trognaste elev. Bland hans serie oljemålade utsikter märks främst två vyer av Strömsholms slott, Vadstena slott, Haga slott samt Gripsholms slott. En stockholmsutsikt av intresse är Sabbatsberg sett från Kungsholmsbron(Utsigt af Sabbatsberg från gamla Kungsholmsbron) från 1850 då den påminner om det aktuella verket föreställande Rörstrands Porslinsfabrik.
.
Carl Henrik Ankarberg, förste antikvarie på enheten för kulturmiljö vid länstyrelen i Stockholm och författare till boken Rörstrand i Stockholm skriver följande om målningens troliga tillkomstår:
Det långa tvåvåningshuset med rött tegeltak i bakgrunden av fabriksanläggningen, "Sjöhuset", även kallat 1857 års byggning, står färdigt. Det var ett bostadshus med arbetarlägenheter. Tidigare var byggnaden lägre och användes då som fabrikens ladugård för ett 20-tal kor. Källargrunderna till denna byggnad ligger delvis under gården på Norrbackagatan 16 och murarna kom i dagen en kortare tid år 2004.Där ligger den bakre tidsgränsen för motivets tillkomst. Den hitre är stambanebygget som var klart 1866. Slutligen noteras den lilla ångslupen på kanalen. Den tidigaste ångbåtstrafiken startade 1859-60. Så sammanfattningsvis är motivet målat någon av de allra första åren på 1860-talet. När järnvägen byggdes fick man riva det nedersta av de tre (rödbruna) ekonomibyggnaderna i fabriksområdets förgrund. Det var ett kolmagasin. Ett nytt sådant byggdes 1865 nedanför järnvägsbanken.
Rörstrands Porslinsfabrik som var en av de mest välkända svenska porslintillverkarna hade ursprungligen sin tillverkning här på Rörstrand vid Karlbergssjön i Vasastan i Stockholm. Redan under 1200-talet omnämndes Rörstrand, då Magnus Ladulås donerade egendomen till Klara Kloster. År 1527, under Gustav Vasa, drogs området in till kronan. Området kom att kallas "Rörstrand" eftersom Klara sjös stränder var beväxta med vassrör. Sedan 1600-talet hade ivriga försök att imitera det kinesiska porslinets förekommit i Europa. Särskilt sedan Johann Fredrich Böttger 1709 lyckats lösa porslinets gåta försökte de flesta länder och enskilda affärsmän locka till sig personer som troddes besitta kunskaper i porslinstillverkning, både verkligt skickliga keramiker och bluffmakare.
1725 lyckades Johann Wolff, tidigare verksam som målare vid en fajansfabrik i Nurnberg, tillsammans med en medarbetare intressera ett konsortium av tjugo välbeställda adelsmän och köpmän att finansiera anläggandet av en svensk porslinsfabrik vid Rörstrands slott. Snart kunde arbetare anställas och 1727 skedde den första provbränningen ske i närvaro av Fredrik I. Något äkta porslin kom inte att tillverkas utan endast fajans och det var först på 1800-talet som fältspatsporslin kom att tillverkas.
Grundandet av konkurrenten Mariebergs porslinsfabrik 1758 innebar en period av förlorade marknadsandelar för Rörstrand, men ganska snart drabbades Marieberg av ekonomiska svårigheter och 1782 kunde Rörstrand köpa upp Marieberg, där produktionen 1788 lades ned. På 1770-talet tog man upp en egen produktion av det engelska flintgodset. Det tog dock sin tid innan Rörstrand lyckades utveckla sin teknik i det nya godset. Efter att Marieberg lagts ned 1785 var Rörstrand den enda större svenska porslinsfabriken och den tekniska utvecklingen prioriterades inte. Först sedan Gustavsbergs porslinsfabrik grundats 1825 tog produktionen av moderna tryckta serviser i flintgods fart. Under 1860-talet var Rörstrands porslinsfabrik en av landets största industrier.

3090

2016-12-08