Gustaviansk byrå av Gustaf Foltjern

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

125 000-150 000 SEK

GUSTAF FOLTJERN (mästare i Stockholm 1771-1804/32), byrå, höggustavianskt stockholmsarbete, signerad GFT, fanerad med amarant, björk, jakaranda och lönn, graverad intarsia, brännförgyllda bronsbeslag, snedställda hörn, övre låda med illusoriskt inlagd kannelering, list med lagerstav, samkomponerad front med intarsia av ymnighetshorn, fronten och kortsidor med friser och fält, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskylt med bandrosett, lambrekäng med beslag av korslagda kvistar, skiva av kolmårdsmarmor, nyckel medföljer, höjd 83, 91 x 47 cm, smärre fanérlagningar

LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 134 jämför närmast identisk byrå av Gustaf Foltjern

2049

2016-12-07