Gustaviansk byrå omkring 1800
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk, fanerad med alrot och fruktträd, förgyllda beslag av mässing, fronten med förkroppning, inläggningar av fält, snedställda hörn med linser, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskyltar med bandrosett, nedre sargen med lambrekäng, avsmalnande kannelerade ben, nyckel finns, höjd 80, 111 x 55 cm, smäre slitage och ytskador
LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2010, nr 2032 jämför snarlik byrå av samma snickare
2022
2016-12-07