Gustaviansk byrå omkring 1800

Gustaviansk byrå omkring 1800
Gustaviansk byrå omkring 1800
Gustaviansk byrå omkring 1800
Gustaviansk byrå omkring 1800
Gustaviansk byrå omkring 1800
Gustaviansk byrå omkring 1800
Gustaviansk byrå omkring 1800
Gustaviansk byrå omkring 1800
Gustaviansk byrå omkring 1800
Gustaviansk byrå omkring 1800
Gustaviansk byrå omkring 1800
Gustaviansk byrå omkring 1800
Gustaviansk byrå omkring 1800
Gustaviansk byrå omkring 1800
Gustaviansk byrå omkring 1800
Gustaviansk byrå omkring 1800
Gustaviansk byrå omkring 1800
Gustaviansk byrå omkring 1800

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

BYRÅ, gustaviansk, fanerad med alrot och fruktträd, förgyllda beslag av mässing, fronten med förkroppning, inläggningar av fält, snedställda hörn med linser, runda draghandtag med lagerkransar, nyckelskyltar med bandrosett, nedre sargen med lambrekäng, avsmalnande kannelerade ben, nyckel finns, höjd 80, 111 x 55 cm, smäre slitage och ytskador

LITTERATUR:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2010, nr 2032 jämför snarlik byrå av samma snickare

2022

2016-12-07