Gustavianskt slagbord från Herrborum
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
SLAGBORD från HERRBORUM, gustavianskt, 1700-talets andra hälft, furu, delvis framtagen originalfärg i pärlgrått, med två lunettformade fällskivor och två grindar, skivorna med gradade tvärslåar, stommen med konturerade fotavslut, ena kortsidan med låda, höjd 80, uppfällt 164 x 134 cm, slitage, två grindar saknas
PROVENIENS:
Greve Magnus Stenbock, Herrborum, S:t Anna socken, Östergötlands län
LITTERATUR:
Lars och Ursula Sjöberg: Rum för möbler, Västerås 1998, sidan 46ff jämför liknande slagbord på Ekensbergs slott
I boken Rum för möbler, beskriver Lars och Ursula Sjöberg hur slagbordet användes under 1700-talet: "Salen, hemmets största rum, hade som sin främsta funktion att vara matsal. Vid dukning ställdes matbordet fram mitt i rummet och stolarna, som i vanliga fall stod uppställda utmed väggarna, bars fram till bordet. Efter avslutad måltid fälldes sedan borden ihop och ställdes liksom stolarna antingen längs salens väggar eller också i ett skänkrum eller i farstun. På några minuter kunde så rummet förvandlas till balsal."
Flexibiliteten var avgörande när det gällde val av möblering, antingen kunde slagbordet vikas ihop helt och ställas undan, användas som serveringsbord med en skiva uppfälld eller som dukat matbord med bägge skivor uppfällda. Slagbordets popularitet fortsatte under 1800-talets första hälft och ersattes så småningom med mer industriellt producerade matbord. Under 1900-talet hämtade formgivaren Bruno Mathsson sin inspiration direkt från gustavianska förebilder, när han 1936 formgav slagbordet Maria Flap.
2039
2016-12-07