Helene Schjerfbeck, Bilderboken
Klubbat för:
60000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
HELENE SCHJERFBECK
1862-1946
Bilderboken
Signerad och numrerad H. Schjerfbeck 43/90. Litografi, 27 x 40 cm, bladstorlek 52 x 65 cm.
LITTERATUR
Ahtela 826, Holger 85
Bladet trycktes i en upplaga av 90 ex, av vilka Schjerfbeck lade pastell på tre exemplar 1939 och på ytterligare åtta 1945. Den övriga upplagan signerade hon 1938 med blyerts.
3193
2016-12-08