Helene Schjerfbeck, Vy över Florens
Klubbat för:
160000 SEK
Utropspris
200 000-250 000 SEK
HELENE SCHJERFBECK
Finland 1862-1946
Vy över Florens
Signerad H. Schjerfbeck. Olja på pannå, 13 x 18 cm.
.
Åren 1892 och 1893 skötte Helene Schjerfbeck undervisningen i Konstföreningens målarskola som vikarie för Gunnar Berndtson och 1894 utnämndes hon till lärare i modellklassen vid ritskolan för en tid av fem år. Under vårterminen 1894 fick hon tjänstledigt för att kunna resa ned till Österrike och Italien på kopieringsuppdrag. I Wien utförde hon kopior för statsverkets räkning, bl.a. av Velasquez och Holbein d.y. I Italien slog hon sig ner i Florens där hon bodde hos en signora Malevoldti. Hon berättade senare i ett brev till väninnan Ada Thilén: "Minnes du att fr. Petersen var litet betänksam ibland och sade ´signoran är icke fin´ men billigt var det och jag gjorde inga försök att gå inom pensionens dörrar, hade min egen nyckel, ingång från trappan."
.
Det konstnärliga resultatet av vistelsen i Italien blev främst några landskapsbilder från Florens utkanter och från Fiesoles sluttning. Hon experimenterade med ljusåtergivningen och målningarna är utförda i en mycket ljus kolorit.
3191
2016-12-08