Helmer Osslund, Norrländskt vinterlandskap
Klubbat för:
30000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
HELMER OSSLUND
1866-1938
Norrländskt vinterlandskap
Signerad och daterad Helmer Osslund 1901. Olja på pannå av papp fäst på pannå, 30 x 25 cm.
PROVENIENS
Dr Gösta Renck, Norrköping
Bukowski Auktioner, katalog nr 423, Höstauktionen 1983, katalognr 224
LITTERATUR
Stig M. H:son Björkman: Svenska hem i Ord och Bilder, trettiosjätte årgången, Spectator 1948, omnämnd sidan 192 med följande text:
"Ett utsökt litet vinterlandskap av Helmer Osslund visar hur tidigt mästaren började på att tillämpa de lärdomar han fått hos Gauguin på svenska motiv"
3015
2016-12-08