Helmer Osslund, Norrländskt vinterlandskap

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

HELMER OSSLUND
1866-1938
Norrländskt vinterlandskap
Signerad och daterad Helmer Osslund 1901. Olja på pannå av papp fäst på pannå, 30 x 25 cm.

PROVENIENS
Dr Gösta Renck, Norrköping
Bukowski Auktioner, katalog nr 423, Höstauktionen 1983, katalognr 224

LITTERATUR
Stig M. H:son Björkman: Svenska hem i Ord och Bilder, trettiosjätte årgången, Spectator 1948, omnämnd sidan 192 med följande text:
"Ett utsökt litet vinterlandskap av Helmer Osslund visar hur tidigt mästaren började på att tillämpa de lärdomar han fått hos Gauguin på svenska motiv"

3015

2016-12-08