Ferdinand Hernlund, Vidsträckt kust

Klubbat för:

11000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

FERDINAND HERNLUND
1837-1902
Vidsträckt kust - eller insjölandskap
Signerad och daterad Ferd. Hernlund 86. Olja på duk, 35.5 x 47.8 cm.
Förgylld och ornamenterad originalram
.
Denna målning tillhör en grupp målningar vilka Hernlund utförde omkring 1882-87 vilka tekniskt såväl som i konstnärligt uttryck skiljer sig markant från allt han tidigare eller senare åstadkommit. I utförandet framstår dessa målningar som extremt avancerade och moderna för sin tid. Ett kännetecken för målningarna är Hernlunds experimentlust, han har valt att lämna valda delar av dukarna bara och skrapat i färgskiftet vilket skapar en närmast drömlik effekt. Tekniken är inte helt olik Strindbergs teknik. I den aktuella målningen återfinns likheten med Strindbergs måleri även i kompositionen. Den nästintill knivskarpa horisontlinjen är i likhet med Strindbergs målningar med motiv av hav och himmel det enda som skiljer himmel och hav åt, vilka annars skulle flutit ihop till en närmast oskiljaktig enhet.
.
Strindbergs målningar med snarlik teknik och liknande motiv utfördes först på Dalarö sommaren 1892, Berlin 1892 och Paris 1894. Strindberg hade möjlighet att se Hernlunds målningar tillkomna under den aktuella tidsperioden på Konstakademiens utställningar där Hernlund 1885 deltog med nr. 81" Landskap från Östgötaslätten" (V. Loos, Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885, 1945, s. 302, avb. s. 294) och nr. 83 "Motiv från Valdemarsvik" samt 1887 med nr. 131 "Landskap från Östergötland" (E. Hultmark, Kungl. Akademien för de fria konsterna utställningar 1794-1887, 1935, s. 130). År 1887, året efter att den aktuella målningen tillkom, blev Hernlund ledamot av Konstakademien.
.
Motivet på en aktuella målningen kan vara hämtat från kusten men också en större insjö. På minnesutställningen i Östergötlands och Linköpings Stads Museum 1949 (förord av Bengt Cnattingius), var två målningar med insjömotiv utförda vid denna tid inkluderade, nr. 41 "Landskap från sjön Emmern, Östergötland, 1885, 34 x 47 cm." och nr. 42 "Motiv från sjön Dovern, 1887, 30.5 x 60.5 cm.". År 1966 hölls en minnesutställning på Stadshotellet i Eksjö arrangerad av Konstsalongen, Nässjö. 62 målningar ställdes ut. Katalogen upptar tyvärr inte några dateringar, varför det i de flesta fall inte går att identifiera dessa.

3050

2016-12-08