Holländsk skola, Man spelandes luta

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

HOLLÄNDSK SKOLA
1700-tal
Man spelandes luta
Olja på duk, 109 x 84 cm.

PROVENIENS
Villa Preetorius i Barmen, Tyskland,
Villa Max Ibach i Barmen, Tyskland, familjen Ibach ägde en känd flygelfabrik i Tyskland,
vidare i arv till René Ibach, som drev en Piano och Flygel butik på Grev Turegatan nr. 16 i Stockholm, vidare i arv till Ilse Ibach, Bremen, Tyskland, vidare i arv till nuvarande ägare.

3143

2016-12-08