Hugo Birger, Barfotapojke
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
HUGO BIRGER
1854-1887
Barfotapojke
Signerad Hugo Birger och på baksidan daterad Söderfors 1880. Olja på pannå, 35 x 27 cm.
.
PROVENIENS
Bergsingenjör T. Haglund, Stockholm
.
LITTERATUR
Sixten Strömbom: Hugo Birger - en levnadsteckning, Stockholm 1947, målningen är avbildad och omnämnd på sidan 110.
3120
2016-12-08