Imitationsmålad byrå i rokoko
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
BYRÅ, rokoko, imitationsmålad i valnöt och valnötsrot samt bronserade detaljer av lister och illusionsmålade hörnbeslag, beslag av förgylld brons i form av akantus och rocailler, bukig form, profilerad skiva med kolmårdsmarmorimitation, nyckel medföljer, höjd 79, 93 x 52 cm, retuscher, färgbortfall, torrsprickor, beslag och bemålning 1800-tal
PROVENIENS:
Enligt uppgift inköpt på Örbyhus slott i september 1910
2020
2016-12-07