Jean-Baptiste Leprince, tillskriven, Porträtt

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-40 000 SEK

JEAN BAPTISTE LEPRINCE
Frankrike 1734-1781, tillskriven
Porträtt av ung dam
Olja på pannå, 15,3 x 11 cm.

Samma modell finns på målningen The Necromancer målad av Leprince 1774, National Gallery, London och en annan version finns i Eremitaget i St. Petersburg

PROVENIENS
Christie's London, South Kensington, Old Master Pictures, 13 juli 2001, katalognr 174
Privat samling, Stockholm

3172

2016-12-08