Johan Henrik Scheffel, Porträtt av Wrangel
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
JOHAN HENRIK SCHEFFEL
1690-1781
Porträtt av Generalmajor Otto Reinhold Wrangel af Sauss (1681-1744), bröstbild från vänster, pudrad peruk, blå ögon, vit lindhalsduk, bröstharnesk med skärt foder, blå rock med gul krage, gula uppslag och förgyllda knappar
Olja på duk (originalduk), originalspännram 61.2 x 50,5 cm.
På baksidan samtida inskription "Otto Reinhold Wrangel, Öfwerste Lieut. Utaf Kongl."
.
Registrerad i Svenska Porträttarkivet (SPA) 1924:2024
.
PROVENIENS
Generalmajor Otto Reinhold Wrangel af Sauss (1681-1744)
därefter i arv inom familjen Wrangel. Christian Fredrik Wrangel af Sauss (1847-1932), ärvde 1889 Ellinge slott i Skåne. Porträttet hängde på Ellinge fram till 1950 då hans sonson Carl Gustaf Wrangel af Sauss (1914-1992) sålde Ellinge till industrimannen Ernst Wethje. I samband med försäljningen hölls en auktion av lösegendom på slottet, 28-30 augusti. Den aktuella målningen var inte inkluderad i försäljningen,
i arv inom familjen Wrangel fram till 2015
LITTERATUR
S. Roth: Porträttmålaren Johan Henrik Scheffel, 1936, sidan 59, 358 under "Katalog över Johan Henrik Scheffels arbeten", nr. 592
Sixten Strömbom: Index över svenska porträtt 1500-1850, Vol. II, 1939, s. 943
.
Detta porträtt är ett av endast två kända porträtt av generalmajor Otto Reinhold Wrangel af Sauss. Det andra, även det ett bystporträtt utfört av Scheffel, ingår i en svit porträtt av Kungliga Svea Livgardes officerare, sammanlagt 22 st.. i Kungliga Svea Livgardes ägo vilka ursprungligen beställdes av riksrådet och generalmajoren Arvid Posse (1689-1754) för hans egendom Gottenvik på Vikbolandet utanför Norrköping (76 x 61 cm, SPA 1924:2557, Roth, op. cit., nr. 357). Till skillnad mot det aktuella porträttet är Wrangel i detta porträtt avporträtterad i gula kraghandskar. Bägge porträtten torde ha tillkommit i slutet av 1720-talet.
.
Otto Reinhold Wrangel af Sauss (1681-1745) var son till estländaren ryttmästaren Tönnes Johan Georgsson Wrangel till Huer (┼1704) och Anna Margareta von Ramm till Padis (1643-1709). Han trädde i svensk krigstjänst och naturaliserades som svensk adelsman 1723 samt introducerades samma år på Riddarhuset under ättenummer 1770. Han fick två söner: generalmajoren Fredrik Ulrik (1719-93) och riksrådet Anders Reinhold (1722-80). Dessa upphöjdes båda den 15 oktober 1771 i friherrevärdighet och introducerades i denna 1776 under nummer 279, varvid den äldre adliga ätten Wrangel af Sauss utgick. Den friherrliga ätten fortlever däremot alltjämt genom Fredrik Ulriks ättlingar. Nuvarande huvudman är förvaltaren Carl-Gustaf Wrangel af Sauss (född 1973).
3086
2016-12-08