Johan Tobias Sergel ur Trajanusfrisen

Klubbat för:

44000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

JOHAN TOBIAS SERGEL (1740-1814): Ur Trajanusfrisen från Konstantinbågen i Rom, sannolikt utförd sommaren 1768, pennteckning på papper, verso med konstnärens egen stämpel (Sponga) samt numrerad i bläck N:o 45, intygad av Karl Asplund den 15 september 1964, vattenstämpel med örn under krona, 25 x 42 cm, smärre fläckar, oramad

PROVENIENS:
Sergelska samlingarna, Sponga herrgård, Ärila socken, Södermanland

LITTERATUR:
Frits Lugt: Les Marques de Collections de Dessins et d´Estampes, nr 2339b
Ragnar Josephson, Sergels fantasi, första delen, Stockholm 1956, sidan 114 jämför avbildad pennteckning med motiv från Konstantinbågen

Motivet är från Trajanusfrisen i Rom, som kommer från ett nu förlorat monument som återanvändes i Konstantinbågen. Det aktuella partiet föreställer kejsar Trajanus som kröns av Victoria (Segergudinnan) och leds fram av Virtus (Dygden).

2105

2016-12-07