John Bauer, Sagoteckning

John Bauer, Sagoteckning
John Bauer, Sagoteckning

Klubbat för:

140000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

JOHN BAUER
1882-1918
Sagoteckning - liten pojke ståendes framför en trädörr
Signerad JB. Grisaille. Akvarell och blyerts på papper, oval, 26 x 20 cm.
Utförd 1916
.
PROVENIENS
Fru Maja Åkerlund
.
LITTERATUR
Harald Schiller: John Bauer - Sagotecknaren, SAK publ. XLIV, Norstedt 1935, avbildad sid 155

3082

2016-12-08