John Bauer, Humpe
Klubbat för:
14000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
JOHN BAUER
1882-1918
Humpe
Signerad JB, gjutarmärkt H Bergman, cire perdue. Patinerad brons, höjd 11 cm.
.
LITTERATUR
Gunnar Lindqvist: John Bauer, Stockholm 1979, jämför text sidorna 56-57 samt bild av akvarell från 1912 sidan 56
3042
2016-12-08