John Bauer, Dvärgen Långnäsa

John Bauer, Dvärgen Långnäsa
John Bauer, Dvärgen Långnäsa
John Bauer, Dvärgen Långnäsa
John Bauer, Dvärgen Långnäsa
John Bauer, Dvärgen Långnäsa
John Bauer, Dvärgen Långnäsa

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

JOHN BAUER
1882-1918
Dvärgen Långnäsa
Signerad akvarell, tusch, täckvitt och blyerts på papper 16 x 12,5 cm.
Illustration till sagan Dvärgen Långnäsa ur Östan och Västan, sagor av W. Hauff med flera, barnbiblioteket Saga 23 läsebok i hem och skola.
.
"Den lille trädde fram till spegeln och betraktade sig noga. Tårarna trängde fram i hans ögon.
- Ja, nu förstår jag, varför du inte kände igen din Jakob, min kära mor, sade han för sig själv. Så såg han inte ut förr på den tiden, när du brukade vara så stolt över honom!"

3102

2016-12-08