Jonas Forsslund, Porträtt

Jonas Forsslund, Porträtt
Jonas Forsslund, Porträtt
Jonas Forsslund, Porträtt
Jonas Forsslund, Porträtt
Jonas Forsslund, Porträtt
Jonas Forsslund, Porträtt

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

JONAS FORSSLUND
1759-1809
Porträtt av friherrinnan Sprengporten - sittande höftbild
Signerad och daterad Forsslund 1794. Pastell på papper fäst på duk, 70 x 56 cm.
.
Registrerad i Svenska Porträttarkivet (SPA) attribuerad till Gustaf Lundberg och föreställande Ulrica Charlotta Sprengporten
.
PROVENIENS
Överkammarherre Gustaf Celsing, Ulriksdal
.
LITTERATUR
Sixten Strömbom: Index över svenska porträtt 1500-1750 i svenska porträttarkivets samlingar, Vol. III, 1939, omnämnd sidorna 838-839 (attribuerat till G. Lundberg)
.
Kvinnan på porträttet har tidigare identifierats som friherre Johan Wilhelm Sprengportens första hustru grevinnan Ulrica Charlotta Taube (1824-1780), men eftersom porträttet är utfört 1794 är det en omöjlighet. Däremot kan det möjligen föreställa hans andra hustru grevinnan Sofia Lovisa Mörner af Morlanda (1762-1821).

3055

2016-12-08